Wikipedia

Arama sonuçları

30 Eylül 2016 Cuma

Kütüphanem İçin Pedallıyorum

Sizleri sevgili sınıf arkadaşıma desteğe davet ediyorum. Halk kütüphanelerinin önemini göstermek için önemli bir etkinlik.
Kütüphaneciler algılandığı gibi örgü ören teyzeler değiller.

"Kütüphaneci olarak, sorgulayan, araştıran kısacası Bilgi Okuryazarı olan bir nesil yetiştirmek için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.
Bilgi çağında, bilgiye erişimin en önemli ayakları olan Halk Kütüphaneleri çağa ayak uydurarak hizmetlerini bu doğrultuda çeşitlendirmeye ve niteliklerini gittikçe yükseltmeye devam etmektedir. En temel hizmet olan kütüphane materyalinin(Kitap, Dergi vb.) kütüphane dışına ödünç vermesidir. Bunun yanı sıra birçok Halk Kütüphanesi’nde bulunan İnternet Erişim Merkezleri ile elektronik ortamda bilgiye erişime de olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda film kabinlerinde film keyfi yaşamakta ayrıcalıklı bir hizmettir. Çocukların kütüphaneye alışmalarını onları eğlendirerek -zekâ oyunları, yap-boz ve playstation oynamalarını sağlayarak- gerçekleştirmeye çalışmaktayız. Kütüphaneler, gerçekleştirilen Kültürel etkinliklerle üye olsun veya olmasın kişilerin kütüphaneye gelmeleri sağlanarak sosyalleşme mekânı olmuşlardır. 
Birçok Halk Kütüphanesi’nde modern anlayışa uygun kütüphane tasarımları yapılmış ve birçoğunda da yenileme çalışmaları devam etmektedir. Koleksiyonlar güncellenerek ve kullanıcı talepleri dikkate alınarak büyümektedir. Tüm bunları göz önüne aldığımızda Halk Kütüphanelerinin sıkıcı mekânlar olmaktan çıktığı aşikârdır. 
Bu kökten değişime uğramış Halk Kütüphanelerini hala keşfetmemiş olanlara ulaşabilmeyi umut ederek, 1 Ekim Cumartesi günü saat 07.00’de Bitlis’ten yola çıkarak Erciş ve Van’da konaklayıp, 3 günde Van Gölü çevresinde #halkkütüphanemiçinpedallıyorum etkinliğimi gerçekleştireceğim. Siz değerli basın mensuplarımızın aracığıyla da tüm herkesi #halkkütüphanemiçinpedallıyorum diyez-etiketiyle(hashtag ile) paylaşım yapmaya ve kamuoyu oluşturmaya davet ediyorum."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder